Denti sani per una vita sana/Zdravi zubi za zdrav život
Autor: Snežana Kranjec, 27. 3. 2015.

Venerdi', 27 marzo 2015, gli alunni delle classi 1ᵃ e 1ᵇ, accompagnati dalle loro maestre Elena Giambastiani, Snežana Kranjec e Davorka Grdić, in occasione della Giornata mondiale della salute orale, sono stati ospiti presso il Dipartimento di Medicina dell'Universita' di Fiume, dove hanno seguito la presentazione del progetto articolato in piu' giornate a favore della sensibilizzazione sull'importanza dell'igiene orale.

U petak, 27. ožujka 2015. godine, učenici I.a i I. b razreda u pratnji učiteljica Elene Giambastiani, Snežane Kranjec i Davorke Grdić, povodom Svjetskog dana oralnog zdravlja, koji se ove godine obilježavao tijekom više dana, posjetili su Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci i sudjelovali na javnozdravstvenoj tribini.

L'evento promosso con lo slogan „Denti sani per una vita sana“ e' stato coordinato dall'Istituto per la salute pubblica della Contea litoraneo-montana, dal Dipartimento di medicina sociale, dal Dipartimento di medicina scolastica e universitaria, in collaborazione con la Clinica di medicina dentale del Centro clinico ospedaliero di Fiume, la Cattedra di stomatologia e odontoiatria della Facolta' di medicina di Fiume.

Javnozdravstvenu tribinu, pod motom „Zdravi zubi za zdrav život“ organizirali su Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽe, Odjel socijalne medicine, Odjel školske i sveučilišne medicine u suradnji s Klinikom za dentalnu medicinu KBC-a Rijeka i Katedrom za Dječju stomatologiju i ortodonciju Medicinskog fakulteta u Rijeci.

L'importanza della cura del cavo orale ai bambini e' stata spiegata in modo semplice e divertente tramite la rappresentazione di una storia, messa in scena dagli studenti della Facolta' di medicina, il cui protagonosta, l'asinello Pero, ha imparato il modo corretto di lavare i denti.

Na zanimljiv način prezentirana im je važnost brige o oralnom zdravlju, poslušali su predavanje o očuvanju zdravlja usne šupljine i zuba. Pogledali su simpatičnu predstavu o magarčiću Peri, u izvedbi studenata stomatologije.

E' stata pure presentata una fiaba in veste moderna, che narrava la storia della Fatina Dentina e di Vid, un bambino che ha perso il suo primo dentino.

Poslušali su i zanimljivu bajku o Vidu koji je izgubio svoj prvi zubić.

L'allegra e gioviale atmosfera e' stata resa ancora piu' piacevole con il convolgimento dei bambini nei numeri musicali della cantante Jelena Radan e dal gruppo musicale Meritas.

U pauzama edukativnog dijela zabavu su učenicima priredile posebne glazbene gošće, Jelena Radan i članice grupe Meritas. U izvedbu svojih pjesama uključile su i djecu, koja su sve to s oduševljenjem prihvatila.

Pogledajte i poslušajte kako su naši prvašići zapjevali s glazbenim zvijezdama!

In seguito, gli studenti di stomatologia hanno rallegrato i bambini donando loro dei simpatici e utili regalini. Il prof. dott. sc. Vladimir Mićović dott. med. Ha ringraziato le scuole e le maestre che hanno partecipato al progetto e ha consegnato loro gli attestati di ringraziamento.

Po završetku programa studenti stomatologije razveselili su prvašiće prigodnim darovima, prof.dr.sc.Vladimir Mićović, dr.med. zahvalio se školama i učiteljicama koje su sudjelovale na javnozdravstvenoj tribini te im uručio Zahvalnice.

Album s fotografijama:

Davorka Grdić